Xiaomi – chytrý pomocník při vánočním úklidu

Rok 2016 byl pro Xiaomi přelomovým rokem. Společnost Xiaomi, která více či méně vytvořila vlastní firmware pro telefony s Androidem, se stala členem čínské technologické infrastruktury, která prodávala vše od telefonů, automobily, vařiče rýže až po čističe vzduchu.

Xiaomi skočil do robotických válek a ve stylu obvyklém se stal i na tomto bitevním poli vítězným generálem. Společnost Xiaomi nabízí produkt, který se podobá svým konkurentům v podobě vzhledu i funkce, a prodává vakuum Mi Robot Vacuum za polovinu ceny konkurenčních, což je zhruba 350 dolarů. Logicky tak vyvstává otázka, zda za tuto cenu není výrobek nějakým způsobem ošizený? Podívejme se.

robot4

Xiaomi Mi Robot Vacuum je velmi inteligentní zařízení. Hlavním čidlem je laserový snímač vzdálenosti, který skenuje oblast a pomocí algoritmu Simultaneous Localization and Mapping (SLAM) vytváří virtuální mapu interiéru a pamatuje uspořádání pro efektivní navigaci.

Je  dodáván se třemi procesory, které sledují pohyby robota v reálném čase a jsou vybaveny výkonným stejnosměrným motorem Nidec s výkonem 1800 Pa. Hlavní kartáč má nastavitelnou výšku a lithium-iontová baterie 5200mAh zajišťuje 2,5 hodiny účinného úklidu.

Přestože Xiaomi Mi Robot není dodáván s dálkovým ovládáním, máte možnost ho snadno navigovat pomocí aplikace Mi Home.

robot3

 

Hardware a design

Je zřejmé, že většina robotických vysavačů dědí svůj design od konkurentů v tomto odvětví, jmenovitě řady iRobot od Roomba. Zatímco Xiaomi Mi Robot Vacuum určitě vypadá hodně podobně jako Roomba 980, který iRobot vydal předloni, existuje zde spousta změn jak v designu, tak ve funkci, která ho odlišuje od tohoto výrobku. Xiaomi Mi Robot Vacuum má skutečně téměř identické rozměry s nejnovějším robotem robota iRobot. Při měření o průměru 34 cm a výšce 7 cm je Mi Robot Vacuum značné možnosti použití, také se dostane i pod nábytek.

Navrchu najdete jednoduché nastavení tlačítka; pouze dvě tlačítka – tato tlačítka příkrývá víko, které se zvedne a pokrývá většinu horního povrchu vysavače.  Nad LED indikátorem WiFi a resetovacím tlačítkem pro úplné obnovení továrního nastavení a pod tlačítky je odnímatelný prachový koš, který má zabudovaný filtr HEPA. Přívod vzduchu přichází skrz válečky na dně, do koše na prach a přes filtr HEPA k zadní části vysavače.

Kolem zadní části najdete nadměrné nabíjecí kolíky, které poskytují  trochu více manipulačního prostoru automatickém parkování na nabíjení. Na spodní straně vysavače se nacházejí dvě velká pogumovaná kola se střídavými trakčními body, z nichž oba zasahují asi 5-6 cm, která pomáhají vyrovnávat nerovnosti, a jsou také užitečná při přejíždění mezi různými povrchy. Stejně jako u Roomba 980 najdete zde velký otočný kartáč s 3 prodlouženími, umístěný přímo před pravým zadním kolem. Tento kartáč se otáčí ve směru hodinových ručiček směrem k středu vakua, tlačí částice nečistot směrem dovnitř ke kartáčům a odsává doprostřed výrobku.

Na vrcholu jednotky je navigační systém s laserovým vedením. S využitím algoritmu pro simultánní lokalizaci a mapování (SLAM), který mapuje váš domov a vypočítává vzorce pro pohyb.

Xiaomi tvrdí, že zařízení Mi Robot Vacuum nesleduje jen mapu okolí a pokouší se vyčistit 100% podlahového prostoru ve vašem domě, ale u této činnosti také „přemýšlí“ a snaží se pomocí vzorců spočítat co nejlepší  čisticí vzorec, dle určité překážky nebo druhu povrchu.

Robot Xiaomi zahájí počáteční skenování okolního prostoru při startu a rozděluje místnost na různé sektory. Stačí ho umístit čelem ke stěně a  odtud nejprve zmapuje obvod kolem tohoto prostoru a mapuje veškeré překážky, které mu mohou znesnadnit cestu.

 

robot1

Je to docela jasné, že Mi Robot Vacuum je schopen se pohybovat kolem různých Na rozdíl od některých jiných vysavačů, které zaměří překážky a okamžitě jedou na druhou stranu místnosti, Xiaomi AI-vedená navigace si dá práci, aby robot čistil nejenom kolem předmětů přítomných v místnosti, ale nepřejíždí znovu již vyčištěný prostor, když se vrací zpět do své základní pozice. Snímače na tomto vysavači jsou tak přesné, že se dostanou do milimetrové vzdálenosti od stěn a jiných předmětů, aniž by do nich robot narazil. Snímače na spodní straně vysavače zabraňují pádu z říms, schodů nebo jiných nebezpečných výškových předělů.

 

Velkým rozdílem mezi vysavačem Xiaomi a ostatními na trhu je použití skutečných lidských hlasů a řeči při stavových hlášeních. Všechny ostatní vysavače buď vydávají pouze zvuky jako Droid z filmu Hvězdné války, nebo vůbec žádné.

Kusové koberce mohou být jedním z těžkých oříšků, pokud jde o robovysavače, to bývá způsobeno tím,  jak se kartáč vysavače pohybuje kolem těchto lehčích kousků. Design Xiaomi s jediným válečkovým kartáčem zvládá toto naprosto bez problémů.

 

robot5

Životnost baterie na zařízení Mi Robot Vacuum je nadprůměrná a zjistil jsem, že ve většině případů bylo vysavačem snadné vyčistit celý dům. 5200mAh baterie uvnitř vysavače Xiaomi je zhruba dvojnásobná než průměrná baterie smartphonu, pokud potřebujete porovnání.

 

Xiaomi dodává vysavač Mi Robot Vacuum s velkou nabíjecí základnou, která tento vysavač přibližně za hodinu dobije do plného stavu baterie.

robot6

 

Nyní tento robotický vysavač na GearBestu s kupónem GBHSCmirobot $259.99! Doprava do ČR zdarma.

I nadále probíhají na GearBestu obrovské listopadové výprodeje.

sale

 

Rate this post

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *