Clo z Číny 2016

Clo z Číny 2016

Nakupujete často z čínských internetových obchodů, jako je AliExpress a zajímají vás novinky v celních předpisech, nebo jste ještě z čínských internetových obchodů nenakupovali a zajímáte se o podmínky pro platbu DPH a cla? Povíme si dnes několik obecných faktů týkajících se placení cla a DPH v případě nakupování ze zahraničních internetových obchodů.

Získejte 10% z nákupu na AliExpressu zpět + 100 Kč bonus!

  • Využijte cashback a získejte automaticky až 10% svých peněz zpět!
  • Registrací zdarma získáte navíc ihned bonus 100 Kč.
  • V nabídce jsou slevy i na dalších 9 čínských internetových obchodů.



Pokud nakupujete z čínských internetových obchodů, jistě již jste dobře obeznámeni se základními podmínkami pro placení cla a DPH. Pro ty, kteří ještě s nakupováním nemají takové zkušenosti, si pojďme povědět, jak to vlastně při nakupování z čínských internetových obchodů chodí a kdy mohou očekávat nepříjemnosti v podobě zvýšení celkové ceny o clo.
Podívejte se na největší čínský eshop AliExpress

Za levné zboží se neplatí

Tak nějak by se dala obecně vyjádřit základní poučka týkající se těchto poplatků. Clo nemusíme platit za zboží o hodnotě do 22 Euro, tedy přibližně 25 dolarů. V takovém případě nemusíme platit clo ani DPH, tak že zaplatíme pouze samotnou cenu daného výrobku.

25 dolarů se sice může zdát jako poměrně nízká cena, zamyslíme-li se nad tímto faktem však hlouběji, jedná se v přepočtu asi o 630Kč. Za tuto cenu můžeme ve většině případů bez problémů pořídit kvalitní obal na mobilní telefon, sluchátka, selfie tyč, nabíječku nebo třeba flashdisk. Všechny tyto věci se běžně pohybují s cenou okolo několika dolarů, tak že nemusíme mít strach, že bychom při nakupování těchto menších věcí museli vedlejší poplatky řešit.

clo-a-dph-za-zbozi-z-ciny

(Zdroj: nakupycina.cz)

Při nakupování těchto malých věcí můžeme navíc často využít také dopravu zdarma, díky čemuž si můžeme nechat zboží doručit bez problémů až domů. Při nakupování s bezplatnou dopravou bychom však měli myslet na fakt, že takto zakoupené zboží není pojištěno proti ztrátě, ke které občas může dojít.

Rozhodnete-li se proto nakupovat dražší výrobky, doporučujeme si připlatit minimálně za pojištění balíčku, čímž máme jistotu navrácení peněz v případě ztracení nebo nedoručení zásilky.

Střední balíčky a DPH

Rozhodneme-li se již nakupovat dražší věci o hodnotě vyšší, jak 22 Euro, již všechno nebude tak jednoduché, neboť se nás týká povinnost platby DPH ve výši 21%. S tím se často setkáme zejména při nakupování elektroniky, ať již jde o tablety, chytré mobilní telefony nebo třeba chytré hodinky.

Povinnost platby samotného DPH se na nás vztahuje až do hodnoty 150 Euro, kdy jsme oproštěni od platby cla. Neplánujeme-li však nakupování velmi drahé elektroniky nebo šperků, můžeme zůstat v klidu.

Clo 2016 a další poplatky

Pokud již budeme nakupovat opravdu drahé věci, jako jsou luxusní mobilní telefony, šperky nebo třeba luxusní oblečení, dostaneme se do styku také s platbou cla. To je vyměřeno ve výši 15%. Ve výsledku tak budete muset zaplatit 21% DPH a dalších 15% cla.

Zde však poplatky stále nekončí, neboť kromě oficiálních poplatků zde máme také poplatky jistým způsobem neoficiální. Nakoupíme-li drahé zboží a budeme-li muset platit DPH nebo dokonce i clo, musí se všechny tyto problémy řešit na celním úřadu v Praze. Nejsme-li z Prahy ale třeba Ostravy nebo Brna, máme dvě možnosti, jak celý problém vyřešit.

Buďto si můžeme udělat pěkný výlet do našeho hlavního města, abyste všechny poplatky uhradili osobně, nebo můžete využít služeb přepravních společností, jako je Česká pošta, DHL nebo UPS. Tím nebudete muset nikam cestovat a poplatky budou za vás společnostmi na místě uhrazeny. Je tu však jedno ALE..



dhl

Tím ALE jsou poplatky, které si za tuto službu účtují dané společnosti. V případě České pošty se jedná hned o dva poplatky. Tím prvním je poplatek za uskladnění a ověření zásilek. Za tuto službu budeme muset zaplatit 96Kč. Necháme-li se však navíc zastupovat v celním řízení, bude nás tato sranda stát dalších 192 korun. Zde však nekončíme, ale teprve začínáme.

Další na řadě je DHL, které si za své služby účtuje 2% z celkové ceny cla a DPH, minimálně však 490Kč a maximálně 2000Kč. Jako třetí zde máme UPS, které si do pěti položek účtuje „pouze“ 260Kč. Budete-li tedy nakupovat zboží vyšší hodnoty, musíte počítat s tím, že mimo hlavní cenu na vás čekají také další poplatky, které mohou koncovou cenu řádně navýšit.

Jak probíhá celní proces v roce 2016

Kupujeme-li zboží o hodnotě okolo 30 dolarů, ne-vždy budeme vyzvání k platbě DPH. Jak je to možné? Celní úřad neprověřuje všechny zásilky, ale jednotlivé zásilky si vybírá náhodně. Díky tomu, kupujeme-li menší věc, máme značnou šanci, že náš balíček projde bez prověřování. Všechno je samozřejmě o štěstí, tak že se může klidně stát, že jednou projdeme bez problémů, ale příště si můžeme dobře připlatit.

Jak vůbec probíhá celý proces? Nejprve náš balíček dorazí do České republiky, kde je přezkoumán a případně předán na řešení celnímu úřadu. Pokud celní úřad rozhodně, že cenově vyhovuje, bude poslán dále bez nutnosti dalších poplatků. V opačném případě nám bude vyměřeno DPH, případně také clo.

V takovém případě je zboží zadrženo za účelem zjištění reálné hodnoty, neboť ze strany prodejce může být označeno nižší částkou, například okolo 11 dolarů. Po zjištění reálné částky jsou vyžádány doklady k balíčku, na základě kterých jsou vyměřeny všechny poplatky a zboží je zasláno adresátovi.

Pozor na nové změny

Všichni, kteří nakupují z čínských internetových obchodů, by měli zbystřit. Od května letošního roku platí nový celní kodex, upravující pravidle pro platby cla a DPH. Dříve se často stávalo, že dražší balíčky byly opatřeny nápisem Gift, tedy dárek, čímž se měl kupující vyhnout vedlejším poplatkům v podobě DPH.

Vector illustration of white present box with red bow

Dle nové vyhlášky již však toto nebude možné, neboť všechny zásilky budou podléhat vyměřování DPH. Toto vyměřování se týká všech obchodních balíků, směřujících z internetových obchodů.

Clo a DPH na eshopu AliExpress

Doprava zdarma z Číny

Kde můžeme kvalitně nakupovat

Než si začneme dělat hlavu s poplatky, měli bychom si říci, kde můžeme kvalitně nakoupit za dlouhodobě výhodné ceny. Chceme-li dát na jistotu, nakoupit můžeme na čínském internetovém tržišti AliExpress.

Zde se denně střetává obrovská nabídka s poptávkou, kdy je denně prodáno několik tisíc kusů zboží. Díky tomu se v průběhu několika let stal AliExpress největším a také nejznámějším čínským internetovým tržištěm.

Ať již hledáte chytré mobilní telefony, tablety, příslušenství, oblečení, boty nebo třeba doplňky pro dům a zahradu, na AliExpressu si zaručeně vybere naprosto každý. Neváhejte a navštivte také celosvětově nejznámější čínský internetový obchod.

4/5 – (4 votes)
Získejte 10% z nákupu na AliExpressu zpět + 100 Kč bonus!

  • Využijte cashback a získejte automaticky až 10% svých peněz zpět!
  • Registrací zdarma získáte navíc ihned bonus 100 Kč.
  • V nabídce jsou slevy i na dalších 9 čínských internetových obchodů.




Uveřejněno

v

od

Značky:

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *