Nakupujete rádi na čínských internetových obchodech a tržištích? Využíváte rádi zajímavých slev a výprodejů, kterých můžeme každý měsíc na těchto místech naleznout hned celou řadu? Poté jste si jistě také někdy stačili povšimnout zajímavých a výhodných cen za elektroniku, jako jsou chytré mobilní telefony a tablety.
- Využijte cashback a získejte automaticky až 10% svých peněz zpět!
- Registrací zdarma získáte navíc ihned bonus 100 Kč.
- V nabídce jsou slevy i na dalších 9 čínských internetových obchodů.
Při procházení výhodných nabídek na různých čínských internetových obchodech můžeme narazit na celou řadu zajímavých slev pro elektroniku, kterou můžeme právě na čínských internetových obchodech a tržištích zakoupit za velmi výhodné ceny. Porovnáme-li tuto cenu s cenou, za kterou se běžně podobné přístroje prodávají v českých kamenných obchodech a e-shopech, můžeme velmi rychle zjistit, že přístroje prodávané na čínských internetových obchodech můžeme zakoupit téměř o polovinu levněji, než je tomu u nás.
Jako příklad si můžeme uvést například Samsung Galaxy S5, jehož cena se ještě před nedávnem na českých e-shopech pohybovala ve výši okolo 15 000 Kč. Přesně tento samý Samsung však můžeme dlouhodobě zakoupit na různých čínských internetových obchodech a tržištích za cenu okolo 500 dolarů, tedy přibližně 10 000Kč. Rozdíl mezi danými cenami je poměrně propastný. Není proto divu, že stále více lidí při nakupování elektroniky raději volí možnost zakoupení daného zboží z čínských obchodů, kde mohou ušetřit nemalou sumu peněz.
Každá mince však má dvě strany a vždy se najdou nějaké pozitiva, ale také negativa. Danými negativy je v tomto případě fakt, že pro dopravu zboží ze zemí, které nepatří do Evropské unie, platí povinnost platby CLA a DPH podle výše celkové hodnoty daného zboží. Clo a DHP samozřejmě nemusíme platit za všechno zboží, které si necháme z Číny zaslat. Toho můžeme využívat zejména u drobností, jejichž cena se pohybuje pod hranicí 25 dolarů, na které se povinnost platby automaticky nevztahuje.
Na jednu stranu se může zdát, že 25 dolarů je poměrně nízká suma, můžete si být však jisti, že za tuto částku můžeme zakoupit hned celou řadu zajímavých věcí, se kterými můžeme udělat radost sobě, ale také našim blízkým. Co všechno vlastně můžeme do 25 dolarů zakoupit?
Většina drobných doplňků a příslušenství se pohybuje v hodnotě okolo 5 dolarů. Jednoduše tak můžeme nakupovat například sluchátka, nabíječky na mobilní telefony a tablety, ochranné folie, ale také například zajímavá pouzdra na mobilní telefony a tablety.
V mnohých případech můžeme také naleznout celou řadu oblečení a módních doplňků, kterých můžeme s cenou okolo 20 dolarů naleznout také celou řadu. Co však může některé módní nadšence potěšit ještě více, velké množství zajímavých zlatých a stříbrných šperků, jako jsou prstýnky, náušnice nebo řetízky můžeme také velmi snadno zakoupit za cenu od 2 do 20 dolarů.
Platba CLA a DPH za zboží z Číny
Jak jsme již řekli výše, budeme-li nakupovat z čínských internetových obchodů zboží vyšší hodnoty, která překročí výši přibližně 25 dolarů, začíná se na nás vztahovat povinnost platby DPH za doručené zboží. Výše DPH je stanovena na 21%, které budeme muset připočíst k celkové ceně za zboží. Toto navýšení ceny můžeme značně pocítit zejména u dražších výrobků, jako jsou chytré mobilní telefony a tablety, jejichž hodnota se pohybuje v řádu několika tisíců korun, tedy stovek dolarů.
Tím se však dostáváme také k platbě cla. Překročí-li cena zakoupeného zboží hodnotu 170 dolarů, budeme muset uhradit nejenom DPH ve výši 21%, ale také clo, jehož výše činí dalších 15% z celkové ceny zboží. Velmi jednoduchou matematikou tak můžeme zjistit, při zakoupení mobilního telefonu v hodnotě přibližně 3 000Kč, si tak budeme muset dalších 1 080Kč připlatit. Tuto částku budeme muset odvést státu, neboť jsme dané zboží zakoupili ze země, která není součástí zemí EU.
Je naprosto zřejmé, že nutnost připlácet si třetinu ceny za zboží, které jsme se rozhodli zakoupit hlavně kvůli jeho nízké ceně, je poměrně nevýhodná a může mnohé lidi odradit od konečného zakoupení si zboží. Mnohé čínské internetové obchody se na tuto situaci snaží reagovat, a proto podnikli různá opatření, s pomocí kterých se snaží svým zákazníkům nabídnout možnost, jak si moci dané zboží zakoupit bez nutnosti vedlejších výdajů.
Jednou z těchto možností je zakládání skladů v zemích EU, ze kterých si můžeme nechat zaslat dané zboží a vyhnout se tak nutnosti platby DPH a CLA. Toto zboží většinou bývá dražší, než stejné zboží, které si můžeme nechat zaslat přímo z Číny. Celkové navýšení ceny daného zboží však není tak vysoké, jako celková výše CLA a DPH, jelikož se většinou jedná o navýšení o 10% až 15%.
Někdo by však stále mohl namítnout, že i navýšení ceny o 400 až 500 korun je poměrně mnoho a že by se mu takové nakupování nemuselo vyplatit. Vzhledem k faktu, že daný mobilní telefon nebo tablet často můžeme zakoupit minimálně o třetinu levněji, je zcela zřejmé, že nějaká úspora by zde stále byla. Přesto pro všechny z vás máme velmi dobrou zprávu, neboť kromě možnosti zakoupení zboží z evropského skladu je zde také možnost využít pojištění proti platbě DPH a CLA, které je některými čínskými internetovými obchody, jako je například DX.com, nabízeno.
Pojištění proti platbě poplatků na DX.com
Přesně tak! Může to znít sice šíleně, ale opravdu se můžeme při nakupování na čínském internetovém obchodu DX.com nechat pojistit proti platbě CLA a DPH, kterou musíme podstoupit vždy, když budeme nakupovat dražší výrobky, jako je elektronika nebo třeba luxusní oblečení. Jak vlastně celý proces pojištění funguje?
Na začátku celého procesu je zákazník, tedy například vy, uvažující o koupi nového chytrého telefonu, tabletu nebo třeba chytrých hodinek. Jelikož však tento zákazník již předem ví, že cena daného výrobku překračuje limitovanou výši a bude tak muset platit DPH a nejspíše také CLO, těsně před objednáním výrobku v objednávkovém formuláři zaškrtne možnost, že chce využít pojištění proti platbě státní taxy.
Toto pojištění je zpoplatněno, avšak částka daná částka je v porovnání s výší CLA a DPH naprosto zanedbatelná, neboť se pohybuje ve výši okolo 1$ – 5$. Jakmile se zboží dostane do české republiky, musí projít přes celní kontrolu. Vzhledem k vysokému počtu zboží, které každým dnem do naší země putuje, není v silách celních úřadů, aby kontrolovaly úplně každý balík. Celá kontrola probíhá náhodně, díky čemuž máme šanci, že naše zboží nebude odhaleno.
V případě, že však odhaleno a zkontrolováno bude, celní úředník si nechá od zboží vyžádat všechny doklady, na základě kterých zjistí cenu daného výrobku. Zde nastává chvíle, kdy musíme zaplatit všechny potřebné poplatky, jako je DPH a CLO. Dalším vedlejším poplatkem může být poplatek za vyřízení celních úkonů, které poskytuje Česká pošta. O co se vlastně jedná?
Dojde-li na placení celních poplatků, máme dvě možnosti, jak danou částku uhradit. Buďto se můžeme vydat na celní úřad do Prahy a uhradit osobně požadovanou částku, nebo se můžeme nechat zastupovat prostřednictvím České pošty, která všechny potřebné úkony vyřídí za nás. Za tuto službu si však Česká pošta účtuje poplatek ve výši 190Kč. Bydlíme-li na druhém konci republiky, je naprosto zřejmé, že se raději necháme zastupovat, než abychom museli kvůli mobilnímu telefonu uskutečnit cestu až do Prahy.
Po zaplacení všech potřebných poplatků je zboží úřady uvolněno a zasláno na naši adresu. Nyní přichází chvíle, kdy můžeme využít onoho pojištění proti platbě CLA a DPH. Po doručení zboží ofotíme a nakopírujeme všechny dokumenty související s platbou daných poplatků a zašleme je na e-mailovou adresu internetového obchodu DX.com. Spolu s dokumenty zašleme také adresu PayPal účtu nebo bankovního účtu, kam si přejeme nechat zaslat danou částku.
Podmínky pojištění
Jak je asi všem zřejmé, výše pojištění je také limitována. Pojištění proti platbě celních poplatků můžeme využít až do výše 40$, tedy přibližně 900Kč. Budeme-li kupovat velmi drahou elektroniku, kdy celková cena zboží se pohybuje okolo 5 000Kč a více, je zřejmé, že dané pojištění nemůže zcela pokrýt celkovou výši poplatků, avšak můžeme jej využít k částečnému pokrytí nákladů, které by v takovém případě byly ve výši asi 1500Kč.
Velmi jednoduše tak můžeme ušetřit značnou sumu peněz, díky které se nakupování na čínských internetových obchodech stává ještě výhodnějším a zajímavějším. Již jenom samotný fakt, že většinu zboží můžeme na různých čínských internetových obchodech naleznout minimálně o třetinu levněji, než v českých kamenných a internetových obchodech, nám dává skvělou možnost, jak ušetřit velké množství peněz, ať již budeme chtít nakupovat elektroniku, oblečení nebo třeba vybavení pro náš dům a zahradu.
Bezplatná doprava z Číny
Výrazně nízkými cenami a možností ušetřit na clu všechny výhody nekončí, ale teprve začínají. Jednou z hlavních výhod proto také nejsou nízké ceny a nejrůznější výprodeje, ale zejména možnost bezplatné dopravy, díky které si můžeme nechat veškeré zboží zaslat až domů zcela ZDARMA.
Čínské internetové obchody a internetová tržiště otevřely zcela nový svět nakupování. Pokud se rozhodneme, že chceme koupit elektroniku nebo různé doplňky, většinou naše cesty směřují na internetové obchody, kde se snažíme naleznout nejlevnější alternativu. Vždy však musíme počítat s vedlejšími náklady, v podobě různých poplatků za dopravu, které vždy můžou danou cenu značně navýšit. Také proto na internetových obchodech nenakupujeme každý týden, ale většinou spíše několikrát do roka.
To všechno se velmi jednoduše mění v případě nakupování na čínských internetových obchodech a tržištích, kde můžeme každý týden narazit na různé zajímavé slevy a výprodeje, se kterými můžeme mnohdy ušetřit až 50% z již tak nízké ceny zboží. Co nás však může potěšit nejvíce, je fakt, že bez ohledu na množství zakoupeného zboží si můžeme nechat veškeré zboží zaslat až domů bez nutnosti zbytečných výdajů za dopravu, kterou za nás díky hojným dotacím uhradí čínská vláda. Kde jinde můžete naleznout více výhod, než právě na čínských internetových obchodech?
Napsat komentář