clo a dph z ciny

AliExpress clo a DPH

Spoustu z Vás může od nákupu z Čínských e-shopů, jako je AliExpress odradit právě clo a dph. Otázky typu „Budu platit CLO?“, „Jak je to s placením DPH?“, „Vyplatí se mi to?“ , na které neznáte přesné odpovědi Vás mohou odradit. Dnes se dozvíte, jak to doopravdy chodí s výměrou cla a dph.

Získejte 10% z nákupu na AliExpressu zpět + 100 Kč bonus!

  • Využijte cashback a získejte automaticky až 10% svých peněz zpět!
  • Registrací zdarma získáte navíc ihned bonus 100 Kč.
  • V nabídce jsou slevy i na dalších 9 čínských internetových obchodů.Nakupujte levně na AliExpress

Aliexpress – CLO a DPH – budu platit něco navíc?

Obecně se platba cla a DPH vztahuje pouze na zboží ze třetích zemí (všechny země mimo EU). Pokud tedy nakoupíme něco na území EU, žádné clo ani DPH platit nebudeme.

My máme ale v plánu objednat z AliExpress.com, což je čínský e-shop a zde už bychom nějaké to clo či DPH platit mohli.

AliExpress kompletní recenze

Zde vidíte jednoduchý přehled:

  • U zboží do hodnoty 22 eur se neplatí clo, ani DPH.
  • Na zboží v hodnotě od 22 do 150 eur se vztahuje pouze DPH.
  • Zboží nad 150 eur podléhá clu i DPH.

Výše cla se odvíjí od druhu zboží, sazba je většinou okolo 10%. Přesný výpočet cla si můžete udělat pomocí formuláře na stránkách celní správy.

DPH je 21% a počítá se z celkové ceny + poštovné a balné.

Kdy platíme DPH a clo můžeme vidět ještě přehledně na obrázku níže.

clo a dph z ciny
clo a dph z ciny

Jak to funguje v praxi?

Objednáme si zboží, pokud je cena do 22 eur clo a DPH nás úplně míjí.Když je cena vyšší než 22 eur měli bychom zaplatit DPH, tedy 21% z celkové ceny včetně poštovného. Čínští prodejci hlavně tedy na AliExpressu , označují většinou zboží jako GIFT, tedy jako dárek. Na zboží uvedou nižší cenu, aby se vyhnulo poplatkům. Prodejci lze napsat do poznámky při objednávce, jak mají deklarovat zásilku a jakou cenu si přejete uvést.

Doporučujeme výrobce kontaktovat a přímo mu říci, ať na objednávku napíše cenu do výše 22 Eur.

Celníci však nejsou úplně hloupí. Na celnici si zásilku projedou rentgenem a poté posoudí, jestli uvedená cena odpovídá skutečnosti. Zde je to opravdu o náhodě.

Pokud máte to štěstí a celník pustí zásilku dál, zboží přijde rovnou až k vám domů a neplatíte už žádné další poplatky.

Co když si celníci nechají objednávku na celnici?

Někdy se stane, že štěstí nemáte a zboží si ponechají na celnici. Buďte připraveni na to, že po vás budou chtít doložit doklady o hodnotě zboží (e-mail z eshopu, potvrzení platby).

V celním řízení se můžete nechat zastupovat Českou poštou, zaplatíte poplatek 192 Kč i pokud nakonec žádné DPH, případně clo nebude vyměřeno. Zastupování probíhá tak, že přes e-mail jim pošlete plnou moc, poté vás kontaktují a budou vyžadovat prohlašení o tom, že to věc je pro osobní potřebu a doložení ceny zboží.

Můžete se také zastupovat sami osobně na poště Praze 5 (Plzeňská 290/139), kde po vás celní úřad bude chtít doložit cenu zboží (e-mail z eshopu, potvrzení platby).

Ti chytřejší ví, že si lze potvrzení se skutečnou cenou jednoduše uložit v HTML a poupravit tak, aby se vyhla všem poplatkům. Upozorňuji, že tento postup není však úplně legální. Dejte pozor, ať to není moc nápadné.

Komunikaci lze vyřešit i přes e-mail. Případné doplatky (DPH, clo, poplatky za zastupování) zaplatíte až při převzetí balíčku formou dobírky.

Teď už byste měli vědět, jak to funguje. DPH a clo není nic čeho bychom se měli nějak zvlášť obávat. Většinou i když to DPH nakonec zaplatíte, tak se vám koupě pořád vyplatí.

Všechny články na téma AliExpress

3.6/5 – (22 votes)
Získejte 10% z nákupu na AliExpressu zpět + 100 Kč bonus!

  • Využijte cashback a získejte automaticky až 10% svých peněz zpět!
  • Registrací zdarma získáte navíc ihned bonus 100 Kč.
  • V nabídce jsou slevy i na dalších 9 čínských internetových obchodů.
Uveřejněno

v

,

od

Značky: